Ինչու Manchester United-ի գոլը հաստատվեց՝ չնայած Maguire-ի ձեռքով խաղին
Ձեռքով խաղի կանոնները հաճախ շփոթություն են առաջացնում երկրպագուների շրջանում, ինչը կրկին դրսևորվեց Harry Maguire-ի կողմից Ipswich Town-ի դեմ խաղում խփված գոլի ժամանակ:
Գնդակը դիպել էր պաշտպանի ձեռքին, որից հետո նա առաջ էր շարժվել, և նրա հարվածից հետո գնդակը հայտնվել էր դարպասում: Սկզբում թվում էր, թե գոլը պետք է չեղարկվի գոլի հեղինակի կողմից ձեռքով խաղալու պատճառով:
Այնուամենայնիվ, գնդակն ուղղված չէր դարպասի շրջանակին և վերջնականապես հայտնվել էր ցանցում Jacob Greaves-ից անդրադարձ կատարելուց հետո, ինչի արդյունքում պաշտոնապես գրանցվեց ինքնագոլ:
VAR-ի մրցավար Jarred Gillett-ը խորհուրդ էր տվել գլխավոր մրցավար Craig Pawson-ին հաստատել գոլը, քանի որ պատահական ձեռքով խաղը սեփական գոլի դեպքում պատժելի չէ:
Manchester United-ը հաղթել էր խաղում 5-2 հաշվով՝ շնորհիվ Bruno Fernandes-ի հեթ-տրիկի, մինչդեռ փորձագետները շարունակում են քննարկել բարդ կանոնի կիրառումը:

Почему гол Man Utd был засчитан несмотря на игру рукой Магуайра
Правило игры рукой нередко вызывает путаницу у болельщиков, что вновь проявилось во время матча между Manchester United и Ipswich Town.
Мяч попал в руку защитнику Manchester United, после чего он продвинулся вперед и пробил по воротам. Казалось, что гол должен быть отменен из-за нарушения со стороны автора удара.
Однако удар Maguire шел мимо ворот и срикошетил в сетку от Jacob Greaves, поэтому эпизод был официально оформлен как автогол. Видеоассистент рефери Jarred Gillett порекомендовал главному судье Craig Pawson засчитать взятие ворот, поскольку случайная игра рукой при автоголе не является наказуемой.
В итоге Manchester United одержал победу со счетом 5-2 благодаря хет-трику Bruno Fernandes. Подобные редкие эпизоды случались и ранее, например в матче Brentford против Liverpool в январе 2023 года.
Эксперты и бывшие футболисты отметили сложность действующих правил, подчеркнув, что арбитры лишь строго следуют букве закона, несмотря на возникающие у зрителей вопросы.